Polski Związek Piłki Siatkowej, 12 grudnia 2012

Polski Związek Piłki Siatkowej przedstawia swoje stanowisko w reakcji na pojawiające się w mediach krytyczne komentarze na temat idei rozgrywania meczów siatkówki na Stadionie Narodowym.

Polski Związek Piłki Siatkowej w reakcji na pojawiające się w mediach krytyczne komentarze na temat idei rozgrywania meczów siatkówki na Stadionie Narodowym z żalem zauważa, że część publikacji na ten temat nie ma celu merytorycznej dyskusji nad propozycją PZPS, ale nastawionych jest wyłącznie na jej zdyskredytowanie i ośmieszenie. Świadczy o tym m.in. sposób argumentacji stosowany w niektórych publikacjach.

Wśród zarzutów pojawia się m.in. zbyt duża odległość od miejsc na koronie stadionu do boiska siatkarskiego, która rzekomo uniemożliwi jego oglądanie „bez użycia lornetki”. Idąc tropem tej argumentacji stwierdzamy, iż odległość  od niektórych sektorów  korony stadionu do bramek, czyli miejsca, w którym rozgrywają się najbardziej emocjonujące fragmenty meczów, jest dwukrotnie większa. Do przeciwległej linii bocznej jest też znacznie dalej niż do środka, gdzie miałoby być usytuowane boisko siatkarskie  Sama piłka do siatkówki jest podobnych gabarytów co piłka nożna, a zawodnicy więksi. Nie wydaje się również, by kibice siatkówki mieli gorszy wzrok niż kibice piłki nożnej.

Organizowanie wielkich wydarzeń sportowych na stadionach dedykowanych innej dyscyplinie nie jest niczym nadzwyczajnym. Mecze koszykówki rozgrywane na mieszczącym 80 tysięcy widzów Cowboy Stadium w Darlington, czy wielki mecz siatkarski ZSRR – Brazylia z 1983 roku, który oglądało około 100 tys. widzów to tylko niektóre z przykładów, że pomysł rozgrywek siatkarskich na stadionie futbolowym jest technicznie i organizacyjnie wykonalny.

Zorganizowanie meczu Ligi Światowej Polska-Brazylia na Stadionie Narodowym to bardzo śmiałe przedsięwzięcie. Poprzedzi je wiele prób i badań - także technicznych. Polska siatkówka znana jest z wprowadzania wielu nowych rozwiązań, które później były akceptowane przez FIVB i wprowadzane do rozgrywek na całym świecie. Cały czas szukamy nowych pomysłów, które mają podnieść atrakcyjność tej pięknej dyscypliny. Niektóre będą trafne, sprawdzą się, a niektóre nie. Ale warto próbować, warto szukać, zamiast cały czas stać w miejscu

Jest jeszcze  kilka bardzo ważnych aspektów propozycji rozegrania meczu Polska-Brazylia na Stadionie Narodowym. Warszawiacy są pozbawieni możliwości oglądania na żywo meczów siatkówki na najwyższym światowym poziomie. Przyczyna jest bardzo prosta – Warszawa jest jedyną stolicą w Europie gdzie nie ma dużej hali widowiskowo-sportowej. Już niedługo (po inwestycjach w Krakowie i Wrocławiu) będzie jedynym dużym polskim miastem, gdzie takiej hali nie ma. Owszem są trzy piękne stadiony, ale hali ani jednej. Dlatego też PZPS szuka sposobu, by przybliżyć warszawiakom tą jedną z najpopularniejszych dyscyplin w Polsce.

Ponadto Stadion Narodowy, to nie boisko i trybuny, ale Narodowe Centrum Sportu. Warto więc szukać rozwiązań, by ten piękny obiekt mógł służyć także innym dyscyplinom, a nie tylko piłce nożnej.

Przed nami wielkie imprezy. W Polsce będą organizowane Mistrzostwa Europy i Mistrzostwa Świata. Czas, który nam pozostał chcemy wykorzystać także na poszukiwanie, sprawdzanie nowych idei. Może więc warto spróbować i dać jakiś kredyt zaufania Polskiemu Związkowi Piłki Siatkowej, który jest najprężniej działającą organizacją sportową w Polsce.  

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej