- Rozgrywki
- Rozgrywki młodzieżowe
- Imprezy PZPS
- Komunikaty
- Temp
- Spotkanie Zarządu PZPS z Prezesami WZPS
Janusz Uznański - rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, 2 marca 2015
Z inicjatywy Pawła Papke, Prezesa PZPS, w Warszawie doszło do spotkania Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej z Prezesami wszystkich Wojewódzkich Związków Piłki Siatkowej lub ich przedstawicielami.
– Cieszę się, że doszło do tego spotkania, o co zabiegałem od dnia mojego wyboru na stanowisko Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Nie wracajmy do tego, dlaczego nie spotkaliśmy się wcześniej. Ważne, że swoją obecnością na dzisiejszym spotkaniu jednoznacznie zadeklarowaliśmy gotowość rozmów. Przede wszystkim o tym, co nas łączy, ale również co dzieli – powiedział na wstępie Paweł Papke, Prezes PZPS.
W rzeczowej i merytorycznej rozmowie, wszyscy jej uczestnicy wskazywali na konieczność harmonijnego i konstruktywnego współdziałania, które służyć ma rozwojowi Polskiej Siatkówki.
– Ważne by atmosfera dzisiejszego spotkania towarzyszyła nam zawsze. Najważniejsze by dać jasny przekaz na zewnątrz, że nasze środowisko jest skonsolidowanie, mówiące jednym głosem, służące dobru Polskiej Siatkówki – zauważył Damian Gapiński, Prezes Wielkopolskiego Związku Piłki Siatkowej.
– Chciałbym, aby podczas i po tym spotkaniu zaiskrzyła pozytywna chemia. Naprawdę nie stoimy po różnych stronach, bo nie ma drugiej strony – podkreślił Janusz Kamiński, Prezes Zachodniopomorskiego Związku Piłki Siatkowej, zauważając, ze niektóre określenia stosowane w mediach, typu: "opozycja", "intruzi" nie powinna zaistnieć we wzajemnych relacjach.
W podobnym tonie wypowiadał się Witold Grochowski, Prezes Śląskiego Związku Piłki Siatkowej od zawsze orędownik konsensusu. – Konkurowanie jest istotą sportu, tej dziedziny, ale w sporcie nie ma miejsca na obrażanie się, podkładanie sobie nóg. Cieszy mnie, że Pan Prezes Papke, tak mocno podkreśli rolę klubów. To one są podstawą naszej działalności – dodał szef śląskiej siatkówki.
Kilku Prezesów WZPS wnioskowało o szersze zaangażowanie struktur lokalnych w proces organizacji najważniejszych, międzynarodowych wydarzeń siatkarskich odbywających się na ich terenie. – Deklarujemy, że gotowi jesteśmy przyjąć zlecenia PZPS na obsługę pomocniczą wydarzeń międzynarodowych odbywających się w Trójmieście. Nie chcielibyśmy aby tak, jak było to w roku 2013, podczas mistrzostw Europy ludzie z naszego terenu nie uczestniczyli czynnie w organizacji zawodów – powiedział Waldemar Bartelik, Prezes Pomorskiego Związku Piłki Siatkowej. Andrzej Lemek, Wiceprezes, Sekretarz Generalny PZPS i Prezes Małopolskiego Związku Piłki Siatkowej zapewnił, że PZPS będzie korzystał tak, jak to w wielu przypadkach już bywało z potencjału Związków Wojewódzkich. – Jesteśmy, jak zawsze zainteresowani udziałem sędziów liniowych, mopersów w meczach i turniejach międzynarodowych. Dla młodych ludzi, to duże wyróżnienie i okazja do oglądania siatkówki na najwyższym poziomie.
Krzysztof Iwańczuk, Prezes Wojewódzkiego Związku Piłki Siatkowej w Lublinie zauważył, że widać nowe podejście do roli siatkarskich struktur w województwie. – Jest mi niezmiernie miło, że mogę swoją wiedzą, kontaktami wspierać działania PZPS zmierzające do organizacji turnieju finałowego World Grand Prix w Lublinie.
– Mogę tylko dodać, że Prezes z Lublina robi znakomitą robotę w siatkówce młodzieżowej. Na terenie Lubelszczyzny mamy najwięcej Akademii Siatkarskich, czyli lokalnych inicjatyw opartych o samorządy a wpisujących się w projekt Siatkarskich Ośrodków Szkolnych – podkreślił Waldemar Wspaniały, Szef Projektu S.O.S.
Instytucjonalne rozwiązanie dotyczące formuły regularnych spotkań zaproponował władz PZPS zaproponował Bogusław Adamski, Prezes Łódzkiego Związku Piłki Siatkowej. – W statucie mamy instytucję Rady Związku, która jest ciałem doradczym PZPS. Warto by służyła federacji. Nie muszą to być nawet spotkania z całym Zarządem, wcześniej odbywały się raz na pół roku z Prezydium. Paweł Papke poprosił, by poniedziałkowe spotkanie potraktować, jako formę inauguracji Rady Związku i by na przyszłość raczej zachować szersze forum, czyli spotkania Zarządu z Prezesami WZPS. Dodał, że pod koniec kwietnia szerokim forum dyskusji o rozwoju siatkówki, jej ramach organizacyjnych i prawnych będzie Kongres Polskiej Siatkówki, w którym udział wezmą Prezesi klubów szczebla centralnego oraz Związków Wojewódzkich. Rezultatem tego spotkania ma być projekt nowego i nowoczesnego Statutu. Na jesień z kolei zaplanowany jest Kongres Siatkówki Młodzieżowej.
W trakcie spotkania omówiono także sprawy związane ze szkoleniem młodzieży i organizacją rozgrywek różnych kategorii wiekowych. – Warto by skoordynować terminarze rozgrywek młodzieżowych, bowiem niektóre terminy się nakładają. To oczywiście zadanie dla mniejszego grona – zauważył Edward Sroka, reprezentant Podkarpackiego Związku Piłki Siatkowej.
Prezes Papke i Witold Roman, Członek Zarządu PZPS, Prezes Mazowieckiego Związku Piłki Siatkowej zreferowali również stan i zasady wyłaniania kandydatów na trenera reprezentacji Polski kobiet.
– Bardzo się cieszę, że doszło do tego spotkania, że doszło do niego tak szybko. Klimat naszej rozmowy pokazuje, że szybko znaleźliśmy wspólną płaszczyznę. Naturalnie, możemy się różnić, będziemy dyskutować, ale najważniejsze by zmierzać w kierunku służącym rozwojowi siatkówki – powiedział na zakończenie Paweł Papke, Prezes PZPS
Każdy z Prezesów WZPS zaprosił szefa PZPS na spotkania na swoim terenie. Ustalono wstępne terminy spotkań w województwach Śląskim i Zachodniopomorskim.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej