EA, fot. www.alejagwiazd.eu, 22 maja 2013

W piątek w Miliczu odbędzie się IX edycja Alei Gwiazd siatkówki. Zobaczymy kolejne sławy naszej dyscypliny sportu.

W piątek w Miliczu odbędzie się IX edycja Alei Gwiazd siatkówki. W ubiegłym roku ta szczególna impreza nie odbyła się ze względu na Igrzyska Olimpijskie i związany z tym napięty terminarz.

Aleja Gwiazd jest imprezą mającą na celu promocję i popularyzację siatkówki w Polsce. Odbywa się cyklicznie i jest już na stałe wpisana do kalendarza imprez Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W piątek (godz. 17) na rynku w Miliczu zostaną odsłonięte odciski dłoni: Giby, Andrei Zorziego, Bernardo Rezende, Nikoli i Vladimira Grbiciów, Wojciecha Drzyzgi, Ary Graça oraz Krystyny Hajec -Wleciał.

W trakcie imprezy odbędzie się także m.in. uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej tragicznie zmarłemu w 2005 r. siatkarzowi Arkadiuszowi Gołasiowi. Swoje miejsce otrzyma także wspierający polską siatkówkę PKN Orlen. Tablica tego koncernu zostanie odsłonięta obok innych siatkarskich sponsorów – Polkomtela S.A. i telewizji Polsat. Natomiast wieczorem (godz. 20.30) w miejscowej hali zagrają reprezentacje Polski i Serbii. Dzień później (godz. 18.00) obie reprezentacje zagrają w Twardogórze.

Pomysłodawcami Alei Gwiazd Polskiej Siatkówki byli przewodniczący kapituły Maciej Jarosz oraz członkowie: Władysław Pałaszewski, Sławomir Jachimowski i Mirosław Wachowiak. - Jechałem kiedyś z Maćkiem Jaroszem i tak od słowa do słowa zrodziła się idea Alei. Na pewno to on wpadł na ten pomysł, który później już tylko razem kontynuowaliśmy - powiedział Władysław Pałaszewski, nestor polskich trenerów.

Władysław Pałaszewski podkreślił, że "w Miliczu trafili się znakomici ludzie i oni rozwijali idę Alei Gwiazd." - Najpierw chcieliśmy uhonorować naszych mistrzów olimpijskich i świata. Dlatego też w pierwszej edycji zostały odciśnięte dłonie Ryśka Boska, Edka Skorka, Tomka Wójtowicza oraz moja, jako szkoleniowca, który przed laty zaczynał pracę - dodał Władysław Pałaszewski.

Jak mówi Władysław Pałaszewski "wszystko z czasem rozrosło się i Aleja Gwiazd wyszła na arenę międzynarodową." - Mieliśmy powtórkę meczu Polska - ZSRR z finału igrzysk olimpijskich w Montrealu. Do Milicza przyjeżdżają wielkie sławy siatkówki i bardzo dobrze - zakończył swoje wspomnienia Władysław Pałaszewski.

Niestety, Pan Władysław nie będzie obecny w piątek w Miliczu. - Tego dnia w Bielawie będę miał obowiązki sędziego-kwalifikatora w meczu o utrzymanie się w II lidze - powiedział.

W piątek w Miliczu (20.30) oraz w sobotę w Twardogórze (18.00) reprezentacja Polski rozegra dwa mecze z Serbią. - Jest to bardzo dobry rywal jak na początek sezonu międzynarodowego. Prezentuje pewną, wysoką klasę. Dokonano tam zmiany generacji i następcy wielkich mistrzów spisują bardzo dobrze - podkreślił Władysław Pałaszewski.

Podczas poprzednich edycji swoje odciski dłoni w Alei złożyli: Edward Skorek, Tomasz Wójtowicz, Ryszard Bosek, Władysław Pałaszewski, Marek Karbarz, Stanisław Gościniak, Włodzimierz Sadalski, Zbigniew Zarzycki, Mirosław Rybaczewski, Włodzimierz Stefański, Zbigniew Lubiejewski, Józef Wołyniec, Wiesław Czaja, Andrzej Niemczyk, Małgorzata Glinka, Jurij Czesnokow, Bronisław Bebel, Piotr Gruszka, Paweł Zagumny, Mariusz Wlazły, Raul Lozano, Maciej Jarosz, Dorota Świeniewicz, Halina Aszkiełowicz-Wojno, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Maria Liktoras, Mariola Zenik, Mirosław Przedpełski, Daniel Castellani, Sebastian Świderski, Michał Winiarski, Krystyna Czajkowska-Rawska, Józefa Ledwig, Agata Mróz-Olszewska, Władimir Kondra, Dawid Murek, Krzysztof Ignaczak. Pośmiertnie odsłonięte zostały także dwie tablice - Huberta Wagnera i Wiesława Gawłowskiego.

Pierwsza edycja Alei Gwiazd odbyła się 10 maja 2003 roku, a uroczystości uświetniły wówczas mecze pomiędzy „Orłami Wagnera” i „Złotą Drużyną Gwardii” oraz Galaksii AZS Częstochowa z Gwardią Wrocław.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej