- Rozgrywki
- Rozgrywki młodzieżowe
- Imprezy PZPS
- Komunikaty
- Temp
- Rozpoczął się I Ogólnopolski Turniej Talentów S.O.S.
KS, 20 czerwca 2013
W Częstochowie rozpoczął się I Ogólnopolski Turniej Talentów S.O.S. W zawodach rywalizują uczennice i uczniowie gimnazjów i liceów – reprezentacje czterech regionów (północ, południe, wschód i zachód).
- Witam was serdecznie na I Ogólnopolskim Turnieju Talentów S.O.S. – przywitał gości Szef Projektu Waldemar Wspaniały - To dla nas pierwsze podsumowanie pracy jaką wykonaliśmy po tych kilka miesiącach. To jest rewolucyjny projekt w polskim sporcie, a zainteresowaniem cieszy się również poza granicami naszego kraju. Niedługo nasz projekt zostanie przetłumaczony na język angielski i zaprezentowany w FIVB. Wiele federacji interesuje się naszym projektem. Kilkakrotnie zostaliśmy docenieni, dostaliśmy wiele cennych nagród. Bardzo dziękuję wam za pracę, którą wykonaliście przez cały rok. Musimy dalej tak ciężko pracować, aby nasz projekt cały czas się rozwijał.
– Program Upowszechniania Sportu Wśród Dzieci i Młodzieży to wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Sportu i Turystyki, Polskiego Związku Piłki Siatkowej, przy istotnym wsparciu samorządów i władz oświatowych – powiedział Tomasz Półgrabski, Wiceminister resortu sportu i Turystyki. – To program awangardowy w skali kraju i świata. To test dla ewentualnych kolejnych programów w grach zespołowych. Dlatego wnikliwie go analizujemy i dziś już widzimy, że Siatkarskie Ośrodki Szkolne to właściwy kierunek.
Poseł na Sejm RP, były reprezentacyjny rozgrywający, Paweł Papke dodał: – Jako młody siatkarz miałem to szczęście, że stołecznym MDK trafiłem na fantastycznych trenerów, którzy sprawili, że fundamenty pod moją późniejszą karierę były solidne. To jednak działo się w Warszawie, dużym mieście. Siatkarskie Ośrodki Szkolne są kapitalnym rozwiązaniem w wyławianiu utalentowanej młodzieży z mniejszych miejscowości. To już poważne podwaliny i mocny początek rozwiązań systemowych.
– Program, który był bazą powołania S.O.S. wdrażaliśmy w błyskawicznym tempie. To był naprawdę szalony czas, ale czas który wykorzystaliśmy maksymalnie – relacjonuje Wiceprezes, Sekretarz Generalny Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Andrzej Lemek i dodaje: – Zapewne były kwestie, które można było zrobić lepiej, ale proszę mi wierzyć wraz kierownictwem i pracownikami Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz beneficjentami Programu nieustannie szukamy rozwiązań, które pozwolą jak najbardziej udoskonalać i rozwijać rozpoczęte dzieło. To naprawdę Program kluczowy dla przyszłości nie tylko naszej dyscypliny.
Do Częstochowy drużyny przyjechały w środę. Od godziny 16.00 dla klas licealnych odbyły się sprawdziany sprawnościowe. Wyniki posłużą do stworzenia kryteriów wynikowych dla uczniów szkół Siatkarskich Ośrodków Szkolnych, co z kolei da możliwość oceny trafności wyborów oraz czynionych postępów. Podczas sprawdzianów zanotowano wiele bardzo dobrych wyników, z których największe uznanie zyskały wyskoki dosiężne chłopców ze szkół ponadgimnazjalnych, które sięgały powyżej granicy 350m.
Od czwartku rozpoczęły się mecze. Spotkania rozgrywane są w trzech setach do 25 punktów niezależnie od wyniku. Pierwsi do rywalizacji przystąpili gimnazjaliści. Młodzi zawodnicy i zawodniczki grają na dwóch rozgrywających, nie mogą atakować z drugiej linii, a zagrywka musi być stacjonarna lub flot. Licealiści grają według obowiązujących przepisów.
Program (20.06):
9.00 2-3 GIM. południe – wschód
10.30 1-4 GIM. zachód – północ
12.00 1-2 GIM. zachód – południe
13.30 3-4 GIM. wschód – północ
15.00 Uroczyste rozpoczęcie turnieju
15.30 1-4 LO zachód – północ
17.00 2-3 LO południe – wschód
18.30 1-2 LO zachód – południe
20.00 3-4 wschód – północ
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej