Janusz Uznański - rzecznik Polskiego Związku Piłki Siatkowej, 8 maja 2015

W czwartek, Paweł Papke – Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej miał przyjemność spotkać się z Zarządem Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej oraz władzami Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

W czwartek, Paweł Papke – Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej miał przyjemność spotkać się z Zarządem Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej oraz władzami Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu.

Pierwsza część spotkania poświęcona została kwestiom relacji Polskiego Związku Piłki Siatkowej z Dolnośląskim Związkiem Piłki Siatkowej. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że współpraca układa się pomyślnie i na partnerskich zasadach.

Dolny Śląsk, to bardzo ważny i kreatywny region na mapie Polskiej Siatkówki – rozpoczął Paweł Papke – Prezes PZPS. – Województwo, Wrocław mają piękne, naznaczone sukcesami tradycje i ogromny potencjał. Tu jest znakomity klimat dla naszej dyscypliny, o czym przekonaliśmy się podczas ostatnich fantastycznych dla nas mistrzostw świata. We wrocławskiej Hali Stulecia, przy fantastycznym wsparciu kibiców biało-czerwoni rozpoczynali marsz na najwyższy stopień podium turnieju. Widziałem to osobiście i dziękuję Wam, władzom miasta za wieloletnie i pełne pasji zaangażowanie – podkreślił szef PZPS.

Wrocławska Hala Stulecia jest szczęśliwą dla naszej reprezentacji a magistrat jest bardzo przychylny wydarzeniom siatkarskim. To Wrocław właśnie, jako pierwszy podjął decyzję, że chce pełnić godność miasta – gospodarza mistrzostw świata. Bardzo cieszymy się, ze grała tu kadra narodowa. Przypomnę także, że wcześniej podczas mistrzostw Europy kobiet w roku 2009, mimo że nie występowała tu nasza reprezentacja, to w Hali Stulecia była najlepsza frekwencja spośród miast, w których mecze odbywały się bez udziału Polek. To był efekt ciężkiej i konsekwentnej pracy naszego środowiska i wsparcia placówek szkolnych oraz samorządu – przypomniał Mirosław Wachowiak, Prezes Dolnośląskiego ZPS.

Działacze z Dolnego Śląska zadeklarowali, że będą zabiegać by wrocławska Hala Stulecia, mimo rosnącej konkurencji nowych obiektów w innych miastach był areną mistrzostw Europy mężczyzn w roku 2017 oraz innych wydarzeń siatkarskich.

Prezes Papke przedstawił także bieżące działania Związku oraz plany na przyszłość. W tym sezonie obydwie nasze reprezentacje halowe rozpoczynają proces kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich 2016. To samo zadnie przed trzema polskimi parami w siatkówce plażowej. PZPS zakłada także, że będzie aplikować o organizację przynajmniej jednego turnieju kwalifikacyjnego do IO, jeśli zajdzie taka potrzeba.  Jesienią rozpoczną się prace związane z przygotowaniami organizacyjnymi do wspomnianych mistrzostw Starego Kontynentu w roku 2017.

Waldemar Wspaniały, Szef Siatkarskich Ośrodków Szkolnych podkreślił, że S.O.S. są ważnym, ale nie jedynym sposobem budowania szerokich podstaw siatkówki i jej upowszechniania. Interesującym i ciągle rozwijającym się dzięki lokalnej aktywności jest program „Dolnośląska Volleymania”

W drugiej części spotkania, które odbywało się na terenie włocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego pojawili się znakomici goście – najwyższe władze uczelnii, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, wrocławskiego magistratu, klubów, mediów.

Jesteśmy zaszczyceni wizytą Pana Prezesa i możliwością spotkania ze środowiskiem siatkarskim – rozpoczął prof. dr hab. Juliusz Migasiewicz, Rektor AWF Wrocław. – Nasze spotkanie nie jest jedynie kurtuazyjne. Tradycja, potencjał, nowoczesność naszej uczelni uprawniają nas do złożenia propozycji współpracy w trzech wymiarach: pierwszy wymiar – kształcenie trenerów, instruktorów, menedżerów siatkówki oraz programowa, wymiana kadr. Drugi wymiar – organizacja kształcenia dzieci i młodzieży w siatkówce a mówiąc wprost przez AZS AWF Wrocław. Nie jest przypadkowym zrządzeniem, że prorektor ds. studenckich jest prezesem klubu. Trzeci wymiar – jako uczelnia zainteresowani jesteśmy badaniami naukowymi. Mamy znakomitą bazę i nowoczesne narzędzia. Badamy i chcemy rozwijać badania związane z siatkówką. Obiektywnie chcemy badać cały system szkolenia i technologii dochodzenia do sukcesu – wyjaśnił profesor Migasiewicz.

Wielkim entuzjastą promocji siatkówki w wymiarze akademickim jest prof. dr hab. Andrzej Rokita, Prorektor ds. studenckich i prezes KS AZS AWF jednocześnie, który z wielkim entuzjazmem zaprezentował strukturę klubu, jego tradycje i sukcesy. – W naszym klubie trenuje ponad tysiąc osób w 18 sekcjach. Siatkarska, którą zaczęliśmy tworzyć dwa lata temu jest 160 osób w wieku od pięciu do 17 lat. To naprawdę interesujący, niebanalny projekt – podkreślił profesor Rokita.

Szczegóły tego projektu, bardziej jego realizacji omówił dr Marcin Ściślak, odpowiadający za siatkarską przestrzeń w KS AZS AWF Wrocław. – Faktycznie mamy 160 dzieci od pięcioletnich maluchów po niemal dorosłych siedemnastolatków, którymi opiekuje się dwunastu trenerów głównych i ośmiu wspomagających. Szkoleniowców wywodzących się z AWF Wrocław. Mamy kapitalną bazę: cztery sale, siłownię, basen a także możliwość prowadzenia badań przez wybitnych analityków, trenerów z Edwardem Superlakiem, byłym selekcjonerem kadry kobiet. Zapewniam, że chętnych do treningów nie brakuje. Rodzice cenią sobie poziom szkolenia, dydaktyczny, naturalnie bazę i elastyczne godziny zajęć. To atuty naszego rozwiązania – wyjaśniał Marcin Ściślak.

Znakomitą prezentację naukowego zaangażowania wrocławskiego AWF w siatkarski obszar przedstawił Damian Pawlik. Młody naukowiec wykorzystał nowe metody i nowe urządzenia do badania różnych aspektów siatkarskich predyspozycji, które w nowym szerszym świetle pozwalają na analizę rozwoju indywidualnego zawodniczek i zawodników. Kierunek badań wyznaczany przez wrocławską uczelnie może w kapitalny sposób ułatwić pragmatyczne działania w procesie rekrutacji i szkolenia.

Zwieńczeniem wizyty Pawła Papke we Wrocławiu było spotkanie z dziećmi i młodzieżą sekcji siatkarskiej KS AZS AWF Wrocław – flagowego projektu wrocławskiej uczelni, projektu kompletnego i wartego rozwijania. 

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej