EA, 16 lutego 2015

- Już na pierwszych zajęciach zobaczyłem bardzo zdolnego, pracowitego i rzetelnie wykonującego swoje obowiązki chłopaka - wspomina trener z MKS MDK Wojciech Góra.

- Już na pierwszych zajęciach zobaczyłem bardzo zdolnego, pracowitego i rzetelnie wykonującego swoje obowiązki chłopaka – tak o nowym prezesie Polskiego Związku Piłki Siatkowej Pawle Papke mówi trener w MKS MDK Warszawa Wojciech Góra.

Ten zasłużony szkoleniowiec i wychowawca młodzieży miał spory wpływ na początkowy rozwój kariery przyszłego reprezentanta Polski, parlamentarzysty i szefa PZPS.

- Po raz pierwszy Pawła zobaczyłem na szkolnym turnieju – wspomina Wojciech Góra. – Widać było, że młodziutki zawodnik ma talent. Dowiedziałem się, że wybierał się do szkoły sportowej o profilu lekkoatletycznym. Przekonałem, żeby zmienił plany i zamiast w jednej z trójmiejskich szkół Paweł wylądował w Liceum im. Władysława Andersa w Warszawie.

We wspomnianym przez Wojciecha Górę turnieju w jednej drużynie z Pawłem Papke grał Marcin Prus. Obaj zaczynali przygodę z siatkówką w Szkole Podstawowej nr 7 w Starogardzie Gdańskim. Razem też jechali na ich pierwszy obóz do Sulęcina. Grali w reprezentacji Polski juniorów w 1997 roku, która w Bahrajnie zdobyła złoty medal mistrzostw świata.

- Z tamtego okresu zapamiętałem Pawła jako człowieka bardzo ambitnego, który stawia przed sobą wysokie cele i je realizuje. Zawodowa droga jaką wykonał na pewno pozwala w nim widzieć odpowiedniego człowieka na stanowisku prezesa – powiedział Marcin Prus.

Paweł Papke urodził się 13 lutego 1977 roku w Stargardzie Gdańskim. Poseł na Sejm RP VII kadencji. W reprezentacji Polski w latach 1996 – 2003 rozegrał 149 meczów, w tym 59 w Lidze Światowej, dwukrotnie uczestniczył w mistrzostwach Europy seniorów i dwukrotnie w mistrzostwach świata seniorów.

Profesjonalną karierę sportową rozpoczął w latach licealnych w MKS MDK Warszawa pod kierunkiem trenera Wojciecha Góry. W 1992 trener Ireneusz Mazur powołał go do kadry Polski juniorów. Po czterech latach wspólnie z drużyną zdobył tytuł mistrza Europy. Rok później, czyli w 1997 roku sięgnął po tytuł mistrza świata w Bahrajnie.

Pierwszym klubem seniorskim Pawła Papke był Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle, z którym zdobył pięć tytułów mistrzowskich i trzy Puchary Polski. W tym okresie na arenach europejskich wywalczył w 2000 roku trzecie miejsce w Pucharze Konfederacji, a w 2003 roku w Mediolanie zdobył brązowy medal w Lidze Mistrzów.

Mostostal-Azoty z tego okresu, prowadzony przez trenera Waldemara Wspaniałego, uważany jest za jeden z najlepszych klubów w historii polskiej, męskiej siatkówki.

Poza Pawłem Papke grali wówczas: Piotr Lipiński, Robert Szczerbaniuk, Sebastian Świderski, Marek Kardos, Roland Dembończyk, Rafał Musielak, Duszan Kubica, Wojciech Serafin, Jarosław Stancelewski, Bartłomiej Soroka i Aleksander Januszkiewicz.

Po siedmiu latach gry w Kędzierzynie-Koźlu, przeniósł się do PZU AZS Olsztyn, w barwach którego wywalczył kolejne cztery medale mistrzostw Polski - dwa srebrne i dwa brązowe. W 2007 Papke zdecydował się podpisać trzyletni kontrakt z ASSECO Resovią Rzeszów. W jej barwach zdobył kolejne dwa medale mistrzostw Polski.

W 2010 roku Paweł Papke podjął decyzję o zakończeniu swojej kariery siatkarskiej. We wrześniu 2010 roku założył szkółkę siatkarską pod nazwą Papke-Volley.

W wyborach w 2010 roku uzyskał Mandat Radnego Miasta Olsztyna z listy Platformy Obywatelskiej. Był również opiekunem Młodzieżowej Rady Miasta Olsztyn, w której przekazywał młodzieży szkolnej podstawowe zasady funkcjonowania struktur samorządowych.

Jest ambasadorem Olimpiad Specjalnych - stowarzyszenia, którego główną działalnością jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Przez sport zawodnicy rozwijają się zarówno fizycznie, jak i społecznie. Uczą się nowych umiejętności, przełamują własne bariery, stają się bardziej odważni, otwarci i pewni siebie.

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku w roku został wybrany posłem na Sejm RP. Aktywnie działa w komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Jest również wiceprzewodniczącym podkomisji stałej do spraw największych wydarzeń sportowych w Polsce. Zasiada także w Komisji Spraw Wewnętrznych.

- Moim polem do popisu są tematy sportowe. Jestem w Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki - od strony zawodnika, czyli osoby, która wie jak powinny wyglądać imprezy sportowe od środka, od zaplecza zawodniczego i trenerskiego. Oczywiście, wszystkie formy ruchu i rekreacji dzieci czy osób dorosłych są także moim polem działania – mówił w jednym z wywiadów.

Absolwent: Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego (stosunki międzynarodowe), Olszyńskiej Szkoły  Wyższej im. Józefa Rusieckiego (pedagogika promocji zdrowia)

Osiągnięcia sportowe:
Juniorskie:

•    Mistrz Polski juniorów młodszych z MKS MDK Warszawa (1994)
•    Mistrz Polski juniorów z MKS MDK Warszawa (1996)
•    Mistrz Europy juniorów (1996)
•    Mistrz świata juniorów (1997)
Klubowe krajowe:
•    Mistrz Polski z Mostostalem Kędzierzyn-Koźle (1998, 2000, 2001, 2002 i 2003)
•    Wicemistrz Polski z Mostostalem Kędzierzyn-Koźle (1997 i 1999)
•    Wicemistrz Polski z PZU AZS Olsztyn (2004 i 2005)
•    Wicemistrz Polski z Asseco Resovią Rzeszów (2009)
•    Trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski z PZU AZS Olsztyn (2006 i 2007)
•    Trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski z Asseco Resovią Rzeszów (2010)
•    Puchar Polski z Mostostalem Kędzierzyn-Koźle (2000, 2001 i 2002)
•    Drugie miejsce w Pucharze Polski z Asseco Resovią Rzeszów (2010)
Klubowe międzynarodowe:
•    3. miejsca w Final Four Pucharu CEV z Mostostalem Kędzierzyn-Koźle (2000)
•    3. miejsce w Final Four Ligi Mistrzów z Mostostalem Kędzierzyn-Koźle (2003)
•    4. miejsce w Final Four Ligi Mistrzów z Mostostalem Kędzierzyn-Koźle (2002)
•    4. miejsce w Final Four Pucharu Challenge z Asseco Resovią Rzeszów (2008)
5.    Najlepszy wynik z listy PO w Olsztynie w wyborach samorządowych 2010, drugi wynik w mieście (1357 głosów).
6.    W wyborach do Sejmu w roku 2011 – 10 372 głosy – start z 18 miejsca na liście PO.
7.    W wyborach do Europarlamentu w roku 2014 –  23 919. Wygrała minister Barbara Kudrycka.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej