JU, 23 maja 2014

Paweł Papke, poseł na Sejm RP jest jednym z kandydatów Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Kandyduje z okręgu województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Paweł Papke, poseł na Sejm RP jest jednym z kandydatów Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego. Kandyduje z okręgu województw warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

Paweł Papke w swoim programie wyborczym deklaruje między innymi, że w kwestiach gospodarczych zamierza poświęcić uwagę wspólnej polityce energetycznej a współczesna gospodarka ma być innowacyjną, opartą na wiedzy z wykorzystaniem funduszy europejskich w tworzeniu nowych miejsc pracy. Europa ma być miejscem równych szans z jednym głosem w sprawach zagranicznych.

Bardzo ważnym zadaniem dla kandydata mają być sprawy jego regionu. Terminowe oddanie do użytku obwodnicy Olsztyna i skomunikowanie miasta drogą ekspresową z Warszawą i Gdańskiem. Dalej rozwój portu w Elblągu a ci za tym idzie przekopanie Mierzei.  Poszerzenie ruchu granicznego oraz rozwój gospodarczy dzięki turystyce i internetowi, to kolejne wyzwania, które stawia sobie Paweł Papke.

Były reprezentacyjny siatkarz stawia sobie także nie mniej ambitne cele na rzecz sportu.

 

pzps.pl: Parlament Europejski nie jest gorącym orędownikiem sportu. Owszem są programy prospołeczne, ale sport jest ich elementem. Brakuje programów, gdzie sport byłby aspektem wiodącym. Czy zamierza Pan podjąć działania by to zmienić?

Paweł Papke: Mam nadzieję, że wspólnie z innymi parlamentarzystami z Polski sprawimy by sport stał się zauważalną branżą, ważnym, równoprawnym elementem życia społecznego. Teraz owszem są programy Erasmus Plus, czy jak podjęte ostatnio działania związane z walką z rasizmem, ale faktycznie jest to bardzo ograniczona i wąska część działalności Parlamentu Europejskiego. Tu między innymi widzę przestrzeń do swojej aktywności na forum Parlamentu Europejskiego.

Jakie doświadczenia, jako sportowiec i parlamentarzysta będzie Pan chciał wnieść na forum Parlamentu Europejskiego?

To doświadczenie z pracy w polskim Sejmie, gdzie grupa sportowców jest wcale niemała i bardzo aktywna. Przypomnę, że ze mną są Leszek Blanik – gimnastyk, mistrz olimpijski, Maciej Zieliński – wspaniały koszykarz, Małgorzata Niemczyk – siatkarska mistrzyni Europy, Cezary Kucharski i Roman Kosecki – reprezentacyjni piłkarze. Wspólnie wypracowaliśmy strategię promocji sportu, uświadamiania jak jest ważnym elementem życia społecznego, budowania więzi poprzez sportową rywalizację, ale przede wszystkim propagowania aktywności ruchowej, rekreacji, turystyki. W Sejmie dowiedliśmy, że wspólnym działaniem, konsekwencją można podnieść rangę sportu. W Polsce jest coraz mniejsza niechęć wobec sportu. Zdecydowanie niestety mniej uwagi temu obszarowi poświęcają tak Parlament Europejski, jak i Rada Europy. Jestem przekonany, że w przypadku wyboru, w nowym miejscu znajdę sojuszników i uda się dokonać postępu w podejściu do zagadnień związanych ze sportem.

Jest Pan byłym, wybitnym siatkarzem reprezentacyjnym, obecnie członkiem zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Polska federacja ceniona jest za organizację wielkich wydarzeń. Jakie doświadczenia siatkarskie mogą przydać się w Parlamencie Europejskim?

Nie ulega wątpliwości, że PZPS organizuje perfekcyjnie i z rozmachem wielkie wydarzenia sportowe. Takich zresztą w Polsce, że przypomnę piłkarskie Euro sprzed dwóch lat, czy tegoroczne halowe mistrzostwa świata w lekkiej atletyce nie brakuje. Wielkich zawodów sportowych w Europie także jest dużo. Tu raczej regulacje legislacyjne nie są konieczne. Wolałbym się skupić na pracach służących upowszechnianiu sportu, podniesieniu poziomu przygotowania merytorycznego trenerów i instruktorów. Istotne jest także podjęcie skutecznej walki z coraz powszechniejszą otyłością. Nietrudno zauważyć, że w dobie powszechnej cyfryzacji, coraz mniej się ruszamy, stajemy się coraz ciężsi, mniej w nas radości i entuzjazmu. Tu jest spore pole do przeprowadzenia zmian.

Paweł Papke – 37 lat.

Swoją przygodę z siatkówką rozpoczął pod okiem Pana Stanisława Wieczorka i Jacka Toczka w SKS Starogard Gdański. Wspólnie z bratem bliźniakiem Piotrkiem i kolegami ze szkoły przeżywali piękne chwile podczas treningów jak, i pojedynków w byłym województwie gdańskim. Największym wówczas ich sukcesem było mistrzostwo województwa młodzików.

Profesjonalną karierę sportową rozpoczął w latach licealnych w MKS MDK Warszawa pod kierunkiem trenera Wojciecha Góry. W 1992 trener Ireneusz Mazur powołał go do kadry Polski juniorów. Po 4 latach zdobył Mistrzostwo Europy, zaś rok później Mistrzostwo Świata w Bahrajnie. Pierwszym klubem seniorskim Pawła Papke był Mostostal-Azoty Kędzierzyn-Koźle, z którym zdobył pięć tytułów mistrzowskich i trzy Puchary Polski. W tym okresie na arenach europejskich wywalczył w 2000 roku trzecie miejsce w Pucharze Konfederacji, grał w Final Four w Opolu, a w 2003 roku w Mediolanie zdobył brązowy medal w Lidze Mistrzów. Następnie, po siedmiu latach gry, przeniósł się do PZU AZS Olsztyn, w barwach którego wywalczył kolejne 4 medale mistrzostw krajowych (2 srebrne i 2 brązowe). W 2007 podpisał trzyletni kontrakt z ASSECO Resovią Rzeszów. W jej barwach zdobył kolejne 2 medale Mistrzostw Polski. W kadrze narodowej rozegrał 143 oficjalne mecze, w tym 59 w Lidze Światowej, 2 razy reprezentował nasz kraj na mistrzostwach Europy seniorów i 2 razy na Mistrzostwach Świata seniorów.

W 2010 roku zdecydował o zakończeniu swojej kariery siatkarskiej i o powrocie na północ Polski, do najpiękniejszego miasta Polski Olsztyna. We wrześniu 2010 roku założył szkółkę siatkarską pod nazwą Papke – Volley, gdzie swoje umiejętności i doświadczenie zdobyte na wielu siatkarskich boiskach przekazuje dzieciom i młodzieży z olsztyńskich szkół. Jest absolwentem Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego, gdzie ukończył kierunek stosunki międzynarodowe, ze specjalizacją dyplomacja europejska. Jednocześnie a następnie podjął studia magisterskie na kierunku pedagogika promocji zdrowia na Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. J. Rusieckiego, które w 2012 roku z powodzeniem ukończył.

W wyborach samorządowych w 2010 uzyskał mandat radnego Rady Miasta Olsztyna z listy Platformy Obywatelskiej, zaś w wyborach parlamentarnych w 2011 został posłem na Sejm RP z listy tej samej partii. Członek Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki oraz Spraw Wewnętrznych. Przewodniczący podkomisji ds. największych wydarzeń sportowych w Polsce.

Członek Zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Wydziału Szkolenia PZPS. Ambasador Olimpiad Specjalnych – stowarzyszenia, którego główną działalnością jest organizowanie treningów i zawodów sportowych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Żonaty, ojciec dwójki dzieci.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej