Eugeniusz Andrejuk, fot. alejagwiazd.eu, 3 czerwca 2014

Pomysł zrodził w czasie długiej jazdy samochodem. Maciej Jarosz i Władysław Pałaszewski zaczęli rozmawiać o imprezie, w która honorowałaby ludzi zasłużonych dla siatkówki. W Miliczu trafili na podatny grunt. Sława tamtejszej Aleja Gwiazd szybko przekroczyła granice naszego kraju.

Przed nami X edycja Alei Gwiazd Siatkówki. W piątkowy wieczór odsłonięte zostaną odciski dłoni – Magdaleny Śliwy, Andrei Anastasiego, Andrei Gardiniego, Karcha Kiraly’ego, Wilfredo Leona i Artura Popko.

- Wszyscy nominowani potwierdzili swoją obecność – powiedział Mirosław Wachowiak, Prezes Fundacji Alei Gwiazd Siatkówki i szef Dolnośląskiego Związku Piłki Siatkowej. - Zapowiada się bardzo atrakcyjny siatkarski dzień. Najpierw zobaczymy mecze naszych reprezentacji w Lidze Europejskiej. Kobiety zagrają z Grecją, mężczyźni z Czarnogórą. Po emocjach sportowych przeniesiemy się na milicki rynek, gdzie odbędą się uroczystości związane z Aleją Gwiazd.

Jak podkreślił Mirosław Wachowiak wszyscy nominowani „są wielkimi postaciami w naszej dyscyplinie sportu, położyli wielkie zasługi w popularyzacji i rozwoju siatkówki.” Dodajmy tylko, że Karch Kiraly został wybrany w Plebiscycie FIVB najlepszym siatkarzem XX wieku. Był mistrzem olimpijskim w hali i na plaży.

Aleja Gwiazd jest imprezą mającą na celu promocję i popularyzację siatkówki w Polsce. Odbywa się cyklicznie i jest już na stałe wpisana do kalendarza imprez Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

W czasie X edycji Alei Gwiazd miała być obecna Jekatierina Gamowa. – Niestety, termin naszej imprezy kolidował z planami znakomitej rosyjskiej siatkarki. Obiecała jednak nam, że w przyszłym roku będzie obecna w Miliczu – powiedział Mirosław Wachowiak. W dorobku Gamowej są między innymi dwa mistrzostwa świata (2006, 2010), dwa mistrzostwa Europy (1999, 2001), dwa wicemistrzostwa olimpijskie (2000, 2004).

Jak podkreślił Mirosław Wachowiak Aleja Gwiazd Siatkówki jest znana nie tylko w kraju. Wiedzą o niej zawodnicy, trenerzy i sympatycy naszej dyscypliny daleko poza granicami Polski. Przed rokiem została odciśnięta dłoń m.in. znakomitego serbskiego rozgrywającego Nikoli Grbica.

- Potraktowałem to zaproszenie jako wielki zaszczyt, a najbardziej ucieszyło mnie, że zostałem uhonorowany razem ze swoim bratem Vlado (Vladimir Grbić - przyp. red.). Jestem przekonany, że zostaliśmy zaproszeni do Alei Gwiazd głównie dzięki występom w kadrze narodowej, dlatego bardzo się uradowałem, iż uroczystości towarzyszyły mecze towarzyskie Polska - Serbia. Nie ukrywam, że to spotęgowało moje wzruszenie – mówił Nikola Grbic w jednym z wywiadów.

Pomysłodawcami Alei Gwiazd Siatkówki byli, poza Mirosławem Wachowiakiem, znakomity przed laty zawodnik Maciej Jarosz, nestor polskich trenerów Waładysław Pałaszewski i  prezes OSiR w Miliczu Sławomir Jachimowski.

- Po raz pierwszy o Alei Gwiazd rozmawiałem z Maćkiem Jaroszem w czasie jakiejś długiej jazdy samochodem. Uznaliśmy, że trzeba pomyśleć o imprezie, która honorowałaby wybitne postacie siatkówki. Swoimi zamierzeniami podzieliliśmy się z Mirkiem Wachowiakiem i Sławkiem Jachimowskim. I tak się zaczęło. Najpierw spotykaliśmy się koło hali, potem Aleja nabrała takiego znaczenia, że przeniosła do Rynku . Chwała organizatorom za świetną robotę – powiedział Władysław Pałaszewski.

Dotychczas w gronie uhonorowanych przez Kapitułę Alei Gwiazd Siatkówki w Miliczu znalazło się 51 laureatów: siatkarek, siatkarzy, działaczy i firm – sojuszników dyscypliny. W tym gronie jest m.in. Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Mirosław Przedpełski.

Pierwsza edycja Alei Gwiazd odbyła się 10 maja 2003 roku, a uroczystości uświetniły wówczas mecze pomiędzy „Orłami Wagnera” i „Złotą Drużyną Gwardii” oraz Galaksii AZS Częstochowa z Gwardią Wrocław.

W czasie pierwszej edycji zostały odsłonięte odciski dłoni Ryszarda Boska, Edwarda Skorka, Tomasza Wójtowicza i Władysława Pałaszewskiego.

Program X edycji Alei Gwiazd Siatkówki:
HALA SPORTOWA, ul. Armii Krajowej 7:
14.30 – mecz reprezentacji kobiet POLSKA – GRECJA
17.30 – mecz reprezentacji mężczyzn POLSKA – CZARNOGÓRA

MILICKI RYNEK:
20.00 - Odsłonięcie tablic z odciskami dłoni
20.30 - strefa kibica, transmisja meczu Ligi Światowej Włochy – Polska
21.00 - koncert zespołu Video



.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej