- Rozgrywki
- Rozgrywki młodzieżowe
- Imprezy PZPS
- Komunikaty
- Temp
- Konkurs Asów VELUX - Wojciech Góra o MKS MDK
Eugeniusz Andrejuk, 19 września 2013
Za każdego asa, który zostanie zaserwowany podczas CEV VEUX Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2013, ich tytularny sponsor, grupa VELUX przeznaczy 15 euro. Cała pula zebranych pieniędzy zostanie przekazana do trzech europejskich klubów siatkarskich.
Teraz wszystko zależy od kibiców! Na stronie www.velux.com/win można zagłosować na ulubiony zespół. To sympatycy siatkówki zdecydują, które kluby otrzymają wsparcie. Wyniki będą znane o godz. 18.00 - 29 września w dniu finału CEV VELUX Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2013.
Konkurs Asów VELUX - sprawdź na www.velux.com/win i zagłosuj.
Każdego dnia biura prasowe ME przekażą informacje ile już asów zaserwowano (zgodnie z Data Volley), ile to pieniędzy i które kluby prowadzą w głosowaniu.
Kluby biorą udział w konkursie na podstawie nominacji przez krajowe federacje. Przy zgłaszaniu brane były pod uwagę takie wymogi jak gra fair play, promocja siatkówki wśród lokalnej społeczności oraz aktywny udział w szkoleniu młodzieży. Każdy kraj uczestniczący w CEV VELUX ME jest reprezentowany przez jeden klub.
Jak podaje Encyklopedia Warszawy MDK im. W. Broniewskiego w Warszawie powstał w 1952 roku jako pierwsza w stolicy placówka oświatowa wychowania pozaszkolnego z przekształcenia Stowarzyszenia "OGNISKO". W 1960 r. powstał przy MDK klub MKS MDK. Sekcja piłki siatkowej chłopców działa od początku.
Klub/Sekcja - trenerzy:
Założycielem i zarazem twórcą sekcji był Maciej Dehnel – absolwent AWF Warszawa, który pracował w klubie od 1960 do 1980 roku. Przez 53 lata działalności, w różnych latach, pracowało w klubie wielu doskonałych trenerów (chronologicznie: Maciej Dehnel, Zdzisław Oleszczuk, Zbigniew Sznajder, Wojciech Góra, Andrzej Krzyżewski, Andrzej Marczak, Andrzej Marcinkowski, Dariusz Kielak, Dariusz Kopaniak, Krzysztof Zimnicki, Roman Hołopiak, Michał Chydziński, Piotr Szymanowski, Michał Rybak, Marek Rybak, Marcin Jackowicz, Marcin Mielcarz).
Inni – jak: Krzysztof Maruszkin, Zdzisław Jabłoński współpracowali z klubem, robiąc społecznie nabory i szkolenie wstępne w szkołach. Współpracowało również wielu wolontariuszy i asystentów trenerów rekrutujących się głównie spośród wychowanków. Część z tych osób zrezygnowało z pracy dość szybko (niskie – oświatowe wynagrodzenie), część przebranżowiła się i otworzyła działalność własną na innych polach, część przeszła na etaty administracyjne w instytucjach sportowych, a część pozostała w klubie do dziś – bądź też pracuje w klubie od niedawna. Zaznaczyć tu trzeba, że trenerami byli bardzo często wychowankowie sekcji. Tak jest i w chwili obecnej.
Obecnie w klubie pracują: Wojciech Góra (42 lata nieprzerwanej pracy), Roman Hołopiak (26 lat), Michał Chydziński (22) oraz wychowankowie - Michał Rybak, Marek Rybak, Marcin Jackowicz, Marcin Mielcarz.
To właśnie ta stałość kadry szkoleniowej oraz oparcie się na wychowankach i byłych zawodnikach klubu stanowi o sile drużyn i przyczynia się do trwającego od lat pasma sukcesów. Przez 53 lata działalności klub zdobył 30 medali mistrzostw Polski – w tym 17 złotych, 8 srebrnych, 5 brązowych. Medale zostały zdobyte wyłącznie w kategorii mężczyzn i wyłącznie w siatkówce halowej. W latach 1977 – 1987 zespoły tego klubu aż 16 razy stawały na podium MP.
Jako jedyny młodzieżowy klub w kraju zdobył przez osiem kolejnych lat - 5 złotych medali, 3 srebrne i 1 brązowy mistrzostw Polski juniorów – w tym 4 złote z rzędu. Najsłynniejszymi zawodnikami i wychowankami klubu są - olimpijczycy: 1976 - Mirosław Rybaczewski; 1980 - Włodzimierz Nalazek, Wojciech Drzyzga; 1996 – Paweł Zagumny.
Zawodnicy MKS MDK powołani do reprezentacji Polski seniorów: Mirosław Rybaczewski, Andrzej Gągała, Włodzimierz Nalazek, Wojciech Drzyzga, Ireneusz Nalazek, Arkadiusz Wiśniewski, Zdzisław Olejnik, Grzegorz Wagner, Maciej Nowak, Witold Roman, Sławomir Gerymski, Andrzej Szewiński, Piotr Szymanowski, Paweł Papke, Paweł Zagumny. Wielu z tych zawodników jest medalistami igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy czy Ligi Światowej.
Dodatkowo klub wychował kilkudziesięciu reprezentantów Polski juniorów i kadetów. W tym gronie byli medaliści mistrzowie świata oraz Europy w kategorii juniorów i kadetów.
MKS MDK wychował kilkudziesięciu zawodników grających w ekstraklasie, I i II lidze. W tym roku w klubach PlusLigi zagrają: Paweł Zagumny, Wojciech Sobala, Łukasz Polański, Bartosz Krzysiek, Konrad Buczek i Artur Szalpuk.
W klubach I i II ligi gra aktualnie kilkunastu byłych zawodników MKS MDK. Spośród wychowanków wielu zostało trenerami, pracowało i aktualnie pracuje w szkoleniu.
Klub współpracuje od wielu lat ze szkołami śródmiejskimi - Zespół Szkół Nr 68 z ul. Hożej, Zespół Szkól Nr 72 z ul. Konwiktorskiej. Stale utrzymywane są kontakty ze szkołami, w których pracują trenerzy klubowi bądź absolwenci.
Klub organizuje również otwarte turnieje piłki siatkowe halowej oraz turnieje „gier małych” dla dzieci z terenu dzielnicy i miasta. Współpracuje również na z Młodzieżowym Domem Kultury im. Wł. Broniewskiego. Trenerzy i wychowankowie zasiadają we władzach Polskiego i Mazowieckiego Związku Piłki Siatkowej oraz pracują w Komisjach PZPS.
Za zasługi i wieloletni wkład w rozwój krajowej siatkówki sekcja MKS MDK raz uznana została za "Najlepszą Polską - Młodzieżową Sekcję Siatkarską". Została również odznaczona Srebrną , a następnie Złotą Honorową Odznaką Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej