Eugeniusz Andrejuk, 2 marca 2015

- Aktywne sportowe życie prowadziła przez 20 lat. Jest osobą integrującą środowisko sportowe i olimpijskie Dolnego Śląska - napisano w uzasadnieniu kandydatury Haliny Aszkiełowicz-Wojno. Nasza znakomita siatkarka otrzymała wyróżnienie Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

W Centrum Olimpijskim im. Jana Pawła II w Warszawie, oficjalnie ogłoszono wyniki i wręczono nagrody Laureatom 48. Konkursu Fair Play PKOl. W tym gronie znalazła się Halina Aszkiełowicz-Wojno. Brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Meksyku otrzymała wyróżnienie w kategorii "Kariera sportowa i godne życie po jej zakończeniu."

- O Halinie mogę powiedzieć tylko tyle, że jest to zacna Pani - mówi Władysław Pałaszewski, nestor polskich trenerów. - Na Dolnym Śląsku czyli w tym regionie, którym mieszka propaguje ruch olimpijski oraz naszą dyscyplinę sportu. Uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą. Mimo różnych przeciwności życiowych nie poddaje się i jest mocna duchem. Ostatnio widzieliśmy się przed meczem Impelu Wrocław, gdzie przy okazji prezentowano puchar zdobyty przez naszych siatkarzy w FIVB Mistrzostwach Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn Polska 2014.

- Aktywne życie sportowe prowadziła przez 20 lat. Halina Aszkiełowicz-Wojno, jako wiceprezes Regionalnej Rady Olimpijskiej we Wrocławiu, sprawująca swoją funkcję drugą kadencję, organizuje liczne imprezy sportowe na terenie Dolnego Śląska i Opolszczyzny, uczestniczy aktywnie w licznych spotkaniach z młodzieżą, promując ideę olimpijską. Jest osobą integrującą środowisko sportowe i olimpijskie Dolnego Śląska - czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Halina Aszkiełowicz-Wojno rozegrała w reprezentacji Polski 177 spotkań. Poza brązowym medalem w Meksyku zdobyła z reprezentacją wicemistrzostwo Europy (1967) i brązowy medal czempionatu Starego Kontynentu (1971), gdzie ponadto wybrana została do pierwszej szóstki reprezentacji Europy.

Podobne wyróżnienia otrzymali wicemistrz olimpijski z Monachium w boksie Wiesław Rudkowski oraz znakomity kierowca rajdowy, trzykrotny mistrz Europy (1966, 1967 i 1071) Sobiesław Zasada.
 
Nagrody, dyplomy i wyróżnienia wręczali m.in.: Halina Zdebska-Biziewicz - przewodnicząca klubu Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego, minister sportu i turystyki Andrzej Biernat oraz prezes PKOl Andrzej Kraśnicki.
 
Główną nagrodę - Trofeum Fair Play, które honoruje szczególny czyn czystej gry, otrzymał znakomity polski tenisista Łukasz Kubot.

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej