EA, 3 października 2011

- Pamięci tym, którzy na zawsze wpisali się w karty historii polskiego sportu - taka idea przyświecała twórcom "Glorii OPTIMUS." W tym roku na terenie AWF Warszawa została odsłonięta m.in. tablica z nazwiskiem Edwarda Skorka - mistrza olimpijskiego i świata.

Mistrz olimpijski i świata, 284-krotny reprezentant Polski w latach 1964-1976 Edward Skorek trafił do „Złotego Kręgu” Wybitnych Osobowości w kategorii zawodnicy „Gloria OPTIMUS” 2011. Dziś na terenie Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie zostały odsłonięte kolejne tablicy z nazwiskami wybitnych ludzi, którzy w szczególny sposób zasłużyli się dla polskiego sportu i stołecznej AWF. W 2007 roku do „Złotego Kręgu” w kategorii trenerzy Kapituła wpisała Huberta Jerzego Wagnera, twórcę największych sukcesów w historii polskiej siatkówki.

- Idea oddania czci wyjątkowym osobowościom za pośrednictwem „Złotych Kręgów” zrodziła się 15 sierpnia 2005 roku. Podejmując decyzję stworzenia takiej kapituły chciałem w sposób szczególny docenić wielki trud i poświęcenie tych, którzy kreowali polski sport, dbając jednocześnie o dobro Ojczyzny – mówił w jednym z wywiadów znakomity przed laty szermierz, wybitny prawnik Ryszard Parulski – przewodniczący Kapituły „Gloria OPTIMUS.”Dzięki tej inicjatywie na terenie AWF obok pomnika Patrona Uczelni Józefa Piłsudskiego odsłonięte zostały tablice pamiątkowe, poświęcone tym którzy na zawsze wpisali się w karty historii polskiego sportu.

Miejsca nie wybrano przypadkowo. Na AWF kształtuje przez lata sport i jego tradycje. Z tej uczelni wywodzą się najlepsi sportowcy, trenerzy i działacze. Jak podkreśla Mec. Ryszard Parulski jest to również doskonałe miejsce do wychowania nowych pokoleń młodzieży, a osobowości ze „Złotego Kręgu” są dla niej znakomitym przykładem.

W tegorocznej VII edycji „Gloria OPTIMUS” uhonorowani zostali: kategoria zasłużeni dla AWF – prof. Wanda Czarnocka-Karpińska (1894-1971), w latach 1960-64 pełniła funkcję dziekana AWF, przez wiele lat była członkiem Senatu Uczelni; kategoria zawodnicy – Ewa Kłobukowska (lekkoatletyka), Jerzy Kukuczka (himalaizm, 1948-1989), Edward Skorek (siatkówka), Bonisław Malinowski (lekkoatletyka, 1951-1981), Tadeusz Ślusarski (lekkoatletyka, 1950-1998), Jacek Wszoła (lekkoatletyka), Jerzy Rybicki (boks), kategoria trenerzy – Antoni Piechniczek (piłka nożna), kategoria dziennikarze – Dariusz Szpakowski ( 1976-82, komentator w Polskim Radiu, od 1983 w TVP).

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej