-
- Rozgrywki
- Rozgrywki młodzieżowe
- Imprezy PZPS
- Komunikaty
- Temp
- CEV VELUX ME: Siatkówka zawładnie Polską, czas na dalszą profesjonalizację tej branży
JU, 19 września 2013
Deloitte partnerem merytorycznym startujących właśnie Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn w Polsce.
Najważniejsze zawody w piłce siatkowej w 2013 roku oraz 2014 odbywają się w Polsce, co przyczynia się do wzrostu popularności tej dyscypliny wśród Polaków i do zwrócenia na nią uwagi przez biznes. Według ekspertów firmy doradczej Deloitte, to najlepszy moment na zmiany, które przyśpieszą dalszą profesjonalizację siatkówki, wzmocnią jej pozytywny wizerunek oraz przyciągną nowych sponsorów i kibiców, a także zagranicznych turystów.
Lata 2013 oraz 2014 należą w polskim sporcie do siatkówki. Niedawno zakończyły się Mistrzostwa Świata w Siatkówce Plażowej, a już 20 września rozpoczynają się CEV VELUX Mistrzostwa Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2013 organizowane tym razem wspólnie przez Polskę i Danię. Także przyszłoroczne, najbardziej prestiżowe w tej dyscyplinie Mistrzostwa Świata odbędą się w naszym kraju (Polska będzie wyłącznym gospodarzem a mecz otwarcia odbędzie się na Stadionie Narodowym w Warszawie).
Dla Danii rozpoczynające się właśnie Mistrzostwa Europy będą debiutem w roli gospodarza. Polska organizowała już ME w siatkówce kobiet w 2009 r. Tym razem mecze turnieju zostaną rozegrane od 20 do 29 września w czterech miastach Dani (Aarhus, Herning, Odense, Kopenhaga) oraz w dwóch polskich miastach (Gdańsk i Gdynia). W Polsce mecze będą rozgrywane na dwóch dużych obiektach: w Ergo Arena w Gdańsku (10 meczów – 6 w grupie B, a także po dwa baraże i ćwierćfinały) oraz w hali Sportowo-Widowiskowej w Gdyni (6 meczów grupy D). Do obrony tytułu mistrza sprzed dwóch lat stanie reprezentacja Serbii, a do brązowego medalu - Polska.
– Cały siatkarski świat będzie przez najbliższe dwa lata koncentrował się wokół Polski. Wiele wskazuje na to, że poziom organizacji oraz sportowa atmosfera tych obu dużych międzynarodowych imprez będzie równie dobry jak podczas ubiegłorocznego UEFA EURO 2012. To ogromny potencjał, który może diametralnie odmienić oblicze polskiej siatkówki – mówi Marcin Diakonowicz, Partner w dziale Audytu oraz Lider Sports Business Group w Polsce, Deloitte.
– Polska siatkówka ma ogromny potencjał. Jednak wszechobecny kryzys ekonomiczny dotyczy także naszej dyscypliny. Trudniej pozyskać nowe środki finansowe, ale nie ustajemy w staraniach, aby nasze zespoły reprezentacyjne i klubowe utrzymywały się wciąż w europejskiej i światowej czołówce. Temu służy pozyskiwanie nowych sponsorów, a nie jest to zadanie proste. Mamy jednak znakomity produkt – powiedział Mirosław Przedpełski, Prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Wiceprezydent Międzynarodowej Federacji i Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej.
– Dodatkowo, aby sprostać wyzwaniom stojącym przed polską siatkówką w najbliższym czasie oraz wykorzystać ten okres zainteresowania tą dyscypliną jak najlepiej od strony biznesowej i marketingowej, PZPS stoi przed koniecznością przekształcenia struktury organizacyjnej z tradycyjnej struktury związkowej na strukturę biznesową – wskazuje Grzegorz Sencio, Starszy Menedżer w dziale Konsultingu, ekspert Sports Business Group, Deloitte.
– Dlatego podjęliśmy współpracę z firmą Deloitte, aby wsparła nas swoją wiedzą w rozpoczętym procesie przekształcania naszej dotychczasowej struktury, która musi być sprawna wobec wyzwań, które stoją przed PZPS – dodaje Mirosław Przedpełski.
Pierwsze tego typu pozytywne działania są widoczne już teraz. Przykładem mogą być chociażby Siatkarskie Ośrodki Szkolne, czyli wspólny projekt Ministerstwa Sportu i Turystyki RP oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To pionierskie i innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie ruszyło 1 września 2012 r. w 128 szkołach w Polsce – 32 liceach i 96 gimnazjach, z udziałem 207 nauczycieli. Najistotniejszą częścią projektu było powołanie żeńskich i męskich Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w każdym województwie, co stanowi 32 ośrodki SOS w całej Polsce. Na każdy ośrodek składają się trzy szkoły gimnazjalne i jedna ponadgimnazjalna, w których szkoleni są uczniowie z klas 1 – 3. Łącznie systemem szkolenia objętych zostało 3035 młodych siatkarek i siatkarzy. W ramach Programu każdy Siatkarski Ośrodek Szkolny został zaopatrzony w nowoczesny sprzęt treningowy, sfinansowano także zatrudnienie wykwalifikowanej kadry szkoleniowej oraz system rozgrywek pomiędzy szkołami, które zakwalifikowały się do Programu. W roku szkolnym 2013/2014 liczba szkół wzrosła do 136 a w siatkarskiej edukacji uczestniczy 4300 dziewcząt i chłopców szkolonych przez ponad 300 nauczycieli instruktorów i trenerów.
Firma doradcza Deloitte Polska jest partnerem merytorycznym (wyłącznym branżowym) CEV VELUX Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2013 w Polsce. Deloitte świadczy usługi doradcze z sektora sportowego dla organizatorów turniejów sportowych, organów rządowych, zarządców obiektów sportowych, deweloperów, klubów, lig, partnerów komercyjnych oraz inwestorów w Europie i na świecie. W ostatnim okresie Deloitte w Polsce realizował projekty z branży sportowej m.in. dla: spółki PL.2012, miast-gospodarzy UEFA EURO 2012 w Polsce, Krajowej Izby Sportu czy Legii Warszawa (zgodność udzielonej pomocy publicznej przez Miasto Stołeczne Warszawa na budowę stadionu Legii).
Więcej informacji: www.pzps.pl.
www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej