JU, 22 maja 2014

22 maja, na sto dni przed rozpoczęciem FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 rozmawiamy z Mirosławem Przedpełskim, prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Przewodniczącym Komitetu Operacyjnego mistrzostw. Jeśli turniej ma być rodzajem egzaminu dojrzałości, to w dniu „Studniówki maturzysta” wydaje się być dobrze przygotowanym.

22 maja, na sto dni przed rozpoczęciem FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014 rozmawiamy z Mirosławem Przedpełskim, prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej i Przewodniczącym Komitetu Operacyjnego mistrzostw. Jeśli turniej ma być rodzajem egzaminu dojrzałości, to w dniu „Studniówki maturzysta” wydaje się być dobrze przygotowanym.

 

Jak Pan ocenia stan przygotowań do historycznego wydarzenia w polskiej siatkówce?

Wszystkie zaplanowane działania są realizowane zgodnie z harmonogramem. Naturalnie na 100 dni przed rozpoczęciem turnieju nasze prace są coraz bardziej intensywne i polegają już  na bezpośredniej organizacji turnieju.

Jaki obszary przygotowań są już zakończone, jakie są realizowane a co przed Polskim Związkiem Piłki Siatkowej?

Powiem trochę przewrotnie, że właściwie nie ma obszaru, który definitywnie zamknęliśmy. Organizacja tak skomplikowanego i złożonego wydarzenia to nieustannie dziejący się proces. Jeśli już nawet zasadnicze prace w jakimś temacie zostały zamknięte, to i tak je monitorujemy a jeśli trzeba modyfikujemy. Mamy za sobą kwestie logistyczno – organizacyjne: znamy dokładnie kalendarz rozgrywek, mamy dyslokację zespołów, wolontariuszy, sędziów, oficjeli, kolejne etapy sprzedaży biletów, fazy promocji. Trudno wymienić wszystkie prace. Teraz mamy kilka zagadnień, którym poświęcamy więcej uwagi. Ceremonia i Mecz Otwarcia, promocja w Polsce i za granicą, i wiele innych.

Jakie kwestie były lub są największym wyzwaniem dla organizatorów?

FIVB i PZPS czynią wszystko by najbliższe mistrzostwa były wyjątkowymi w historii światowej siatkówki. Postawiliśmy sobie bardzo wysokie wymagania. Wspomniana wcześniej Ceremonia i Mecz Otwarcia na stadionie piłkarskim, to pierwsze w historii siatkówki takie wydarzenie. To pierwszy oficjalny mecz o punkty mistrzostw świata na takim obiekcie. Nikt wcześniej tego nie robił. Trudno, więc znaleźć wzorce. Wszystko, co zrobimy na Stadionie Narodowym w Warszawie jest nowe i wymaga kreacji.

Bilety na Ceremonię i Mecz Otwarcia rozeszły się błyskawicznie. Jest Pan chyba usatysfakcjonowany, bo to pański pomysł autorski?

Pełną satysfakcję będę miał, jak wszystko nam się uda. To też ogromna odpowiedzialność przed 62000 widzów na Stadionie Narodowym i milionami przed telewizorami. Bardzo się cieszę, że Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej uznała, że takie wydarzenie będzie znakomitym narzędziem promocji siatkówki. W to niezwykłe przedsięwzięcie bardzo zaangażowali się moi współpracownicy w Lozannie i Warszawie. Najważniejsze jednak, że tak zareagowali kibice. Wykupili całą pulę biletów w 100 minut. To niezmiernie cieszy i bardzo motywuje. Warto mieć pomysły, nawet na pozór te najbardziej szalone.

Jak przebiega sprzedaż biletów w innych miastach?

Satysfakcjonująco. Naturalnie najszybciej sprzedane zostały bilety na mecze z udziałem reprezentacji Polski, półfinały i mecze o medale. Dużym zainteresowaniem cieszą się potyczki grupy B w Katowicach. Szczególną aktywność wykazują kibice z Finlandii, którzy kupili już ponad 2000 biletów. Nie gorzej spisują się fani siatkówki z Niemiec. Bardzo mocno wspiera nas federacja rosyjska, której drużyna zagra w Gdańsku. Nie ustępują jej Bułgarzy. W Krakowie spodziewamy się licznej grupy fanów z Włoch, Francji i Belgii. Naturalnie prym wiodą Polacy, którzy kochają siatkówkę bezgranicznie. Sprzedaż trwa nieustannie, więc i w liczbach bezwzględnych przybywać będzie kibiców obecnych na FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014.

Czy mistrzostwa są optymalnie wykorzystywane, jako platforma promocyjna Polski i miast-gospodarzy?

Wspomniałem już o promocji mistrzostw, która nie tak dawno miała miejsce w Moskwie. Świetnie przygotowana prezentacja, duże zainteresowanie mediów i touroperatorów, to nie jedyne działania prowadzone przez organizatorów mistrzostw. Bardzo mocno wspierają nas FIVB, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Ministerstwo Gospodarki czy Polska Organizacja Turystyczna. Niezwykle aktywne są także miasta, które będą gościć 24, najlepsze zespoły siatkarskie świata. Liczba realizowanych wydarzeń służących popularyzacji turnieju i siatkówki jest naprawdę imponująca. Regularnie, podczas różnych wydarzeń, konferencji i targów prowadzone są działania promujące polskie mistrzostwa świata, Polskę i miasta – gospodarzy. Aby nie być gołosłownym – jednym z rezultatów promocji jest planowany w trakcie mistrzostw polsko – brazylijski kongres gospodarczy.

FIVB, współorganizator mistrzostw bardzo liczy, że będą to przełomowe mistrzostwa. Na czym ten przełom ma polegać?

Nie będę krył, że gdyby nie zaufanie Prezydenta Ary Graçy i istotne wsparcie Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej nie byłoby możliwe zrealizowanie tak śmiałego projektu. Te mistrzostwa dla całej światowej siatkówki mają być historycznym przełomem. Pragniemy pokazać w ponad 200 krajach, do których trafi przekaz telewizyjny, że siatkówka jest sportem dynamicznym, czytelnym, przyjaznym, eleganckim i atrakcyjnym. Dlatego telewizja Polsat, która już znakomicie pokazuje siatkówkę – przygotowuje kolejne nowości technologiczne, które uczynią przekaz jeszcze bardziej plastycznym i szalenie czytelnym. Nie chcę zdradzać szczegółów, ale obok herosów na boisku nie mniej ważni będą widzowie na trybunach…, ale nie będę już zdradzał więcej szczegółów. Na starcie zafundujemy wyjątkowe otwarcie i premierowy mecz na pełnym Stadionie Narodowym. Fakt, że na płycie stadionu zbudujemy trybuny na niemal 12000 widzów sprawi, że będzie to tak na żywo, jak i w przekazie telewizyjnym coś absolutnie premierowego.

Organizacyjnie wygląda to obiecująco a sportowo? Nie ma Pan obaw związanych z naszą kadrą?

Obaw nie, bowiem jestem przekonany, że nasi siatkarze mając świadomość, że uczestniczyć będą w wydarzeniu absolutnie nadzwyczajnym, przed własną, rozkochaną w siatkówce publicznością uczynią wszystko by w takim turnieju grać do końca. Jeśli będą walczyć, to mogą wiele osiągnąć.

Kto pańskim zdaniem jest faworytem FIVB MISTRZOSTW ŚWIATA W PIŁCE SIATKOWEJ MĘŻCZYZN POLSKA 2014?

Faworytów do mistrzostwa jest 24. Każdy z zespołów, który zagra w Polsce marzy o tryumfie. Naturalnie potencjał jest na pozór różny, ale sport kocha niespodzianki. Dlatego nie ma absolutnych faworytów. Najważniejsze w sporcie, że jeśli przegrać to po walce. Wówczas można zejść z boiska z podniesioną głową. To też rodzaj zwycięstwa.

Jakie będą polskie mistrzostwa świata?

Stojące na wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym, z fascynującymi meczami, pełne kolorowej, entuzjastycznej, przyjaznej publiczności, z pięknymi miastami a potem z cudownymi i niezapomnianymi wspomnieniami. 

 

www.pzps.pl to oficjalny serwis Polskiego Związku Piłki Siatkowej